Neden Yapamayasınız Yazdır E-posta

NEDEN YAPAMAYASINIZ ?

                                                                             Özay Önal

Değerli Sazadair ziyaretçileri,

Bu bölümümüzde, bağlaması ile ilgili  eşik ve perde problemleri yaşayan ve herhangi bir ustadan yardım alma şansı olmayanlara bir nebze de olsa  yol göstermek, ve hatta belki onları bağlama yapımına teşvik etmek için belli başlı bazı konularda  yol göstermeyi  hedefledim. Bu uygulamaları aynı şekilde, aynı aletleri kullanarak yapmanız mümkün olmayabilir, bu şevkinizi kırmasın. Gerekirse bazı basamakları atlayabilirsiniz ve daha basitini yaparsınız, ama ihtiyaç duyuyorsanız mutlaka yapmayı denemelisiniz.Bahsedeceğim uygulamalar ; takoz eşik, köprü eşik, üst eşik yapımı ve perde hazırlanması ve bağlanması’dır.

Eşikler

Bilindiği gibi, bağlamanın üç adet eşiği var. Tellerin bağlandığı takoz eşik , göğse basan köprü eşik ve burgulara doğru, tel boyunun bittiği yerde bulunan üst eşik.

Takoz eşik

Bu eşiğin yapılması esasen ev şartları için biraz zordur. Benim tarif edeceğime ilaveten, son zamanlarda “gömme “ şeklinde de yapılmaktadır, ki bu tipin yapılması için zaten özel bir frezeye ihtiyaç duyulur. Bu yüzden bu iki eşiği de direk hedeflememekle birlikte, bir miktar açıklama ve fotoğrafa yer vereceğim.

 
     

 
 

 
 
 

sazadair © 2006

tasarım:enisali