Neden Yapamayasınız Yazdır E-posta

    

Takoz eşik, temel işlevi taşıyıcılık olan, tellerin bağlandığı eşiktir. Sert ağaçlardan yapılması tavsiye edilir. Bunu sebebi, tellerin, içinden geçtikleri delikleri yırtma eğilimleridir. Takoz eşik için ideal ağaçlar, abanoz, bubinga (gül diye de bilinir), şimşir, kızılcık, erik, akgürgen, ovenkol ve benzeri sert ağaçlardır. Kayın, akçağaç(kelebek) bence biraz tırtılma yapmaya daha yatkın ağaçlardır. Bunlar tamamen yırtılma yapmasalar dahi kısmi olarak deforme olabilirler. Ardıç bu eşik için asla kullanılmamalıdır. Takoz eşiğin tel yuvaları 1mm. Kalınlıktaki matkap ucu ile delinebilir.

Köprü eşik

Köprü eşik, hem taşıyıcı hem de akustik öneme sahiptir, dolayısıyla sağlamlığı ve ondan daha önemlisi ağaç tercihinin sese olan etkisi açısından dikkate değerdir. Tüm eşik tiplerinde, elinizdeki ham ağaç kütlesinden (bu belki ince bir çubuk, belki de kalın bir kütük olabilir) nasıl bir kesit alacağınız ve bu parçayı hangi yönde kullanacağınız  önemlidir.  Aşağıda, bir şimşir kütüğünün uç kesitini görüyorsunuz.Çizdiğim üçgenleri yapacağınız köprü eşiklerin yan kesitleri ve T harflerini de tabanları olarak düşünün.

  

Gördüğünüz gibi, ağacın damarlarının görüntüsü  iç içe geçmiş bir dairesellik arz ediyor ve eşiklerin tabanları, yani T harfleri farklı eşiklerde, farklı yerlerde. Bunun sebebi şu; Köprü eşik yaparken , ağacın lif (yada damar) yönünün tabana az yada çok paralel seçilmesi gerekir. Seçilmezse ne olur? Çoğunlukla bir şey olmaz, bazen tabana tam dik uzanan damarlı sert ağaçlar kullanıldığında çınlama yapabilir. Bu prensip sadece bağlamada değil, keman , gitar ve benzeri tüm telli- yaylı ve telli ve çalgılarda geçerlidir. Dolayısıyla tüm eşik tiplerinin yapımında bu “püf” noktaya dikkat edilirse iyi olur.

Köprü eşiğin yapımında ilk basamak, elimizdeki ağaç parçasını bir tabanı  dikdörtgen olan bir “üçgen piramite” dönüştürmek olmalıdır. Bu formu elde edebilmek için aşağıdaki fotoğraflarda sergilenen yöntemlerden kendinize uygun olanı seçebilirsiniz. Eğer basit de olsa bir seyyar mengene imkanınız varsa, törpü ile kabaca şekillendirmeniz en kolayıdır. İster törpü ile isterseniz bıçak ile yapın, son halini bir cam levha yada düz herhangi bir satıh üzerine yayılmış bir zımpara üzerinde verebilirsiniz. Son haline getirme de rende de kullanılabilir, ancak bu heryerde ve herkesde bulunabilecek bir alet değildir. Ancak yine de sizler için ben bu uygulamayı görüntüledim.

 
   

Köprü eşiğin bir uçtan diğerine boyu 4,5- 5 cm civarında olabilir. Boyun yaklaşık ortasına bir orta bacak noktası işaretledikten sonra , yuvarlak eğe ile”yarım daire” kesitli gözler oyulabilir. Eşiğin toplam kütlesini azaltmak açısından bu gereklidir, ancak illaki yarım daire kesitli olmayabilir, başka bir şekil de verebilirsiniz. Hatta daha sonra  köşeli bir eğe ile (tercihan üçgen kesitli) süs amaçlı kesikler dahi yapılabilir 

 
 

 
 
 

sazadair © 2006

tasarım:enisali