Neden Yapamayasınız Yazdır E-posta

    

Köprü eşiğin ideal bir yüksekliği var mıdır? Hayır, ancak belli bir aralık verilebilir. Bu da tanburalarda ve kısa saplı bağlamalarda , ki genelde ortalama 40 cm. tekne boyuna sahiptirler, 4,4-5,8  mm aralığıdır. Gördüğünüz gibi verdiğim aralık 1mm oynamaktadır. 1 mm. aslında bir çalgı için büyük bir aralıktır. 4,4 mm’den daha düşük eşik isteyen bu boy bağlamalarda,eşik payı az, 5,8’den fazla isteyenlerde de eşik payı fazla yada göğüs çöküktür. Eşik yüksekliğini ölçmenin en kolay yolu bir kumpas edinmektir.

Köprü eşiği şekillendirdikten sonra, bir zımpara yardımıyla, göğüs üzerindeki eğime alıştırmak gerekir. Bunun için sırasıyla 180, 220 ve 400 kum ahşap zımparası kullanabilirsiniz."Kum" terimi zımparalar için kullanılani bir  kalınlık terimidir.  Uygulama şekli fotoğraflardaki gibidir. Yalnız eşik, göğüs üzerinde herhangi bir yerde değil, teller takıldıktan sonra da duracağı  asıl yerinde bu şekilde tabanı zımparalanarak alıştırılmalıdır.

   

Alıştırma işlemi sıraında, sap tarafından gelen bir ışık kaynağı kullanılırsa, zımpara göğüs üzerinden alınarak, eşik tabanında oturan veya oturmayan kısımlar tespit edilebilir. Zira, oturmamış bölgelerden ışık sızar. Alıştırma bittikten sonra eşiğin yüksek mi alçak mı olduğuna nasıl karar verebiliriz. 1-İcra sırasında tellerin perdelere çarpmaması gerekir. Bu problem çoğunlukla “cızırtı yapıyor” şeklinde ifade edilir. 2-Sapın en tiz perde bölgesindeki yüksekliği 3,5 mm’yi geçmemelidir. Eğer eşiğin yüksekliğini indirmeniz gerekiyor ise iki yolla bunu yapabilirsiniz.

1-Yukarıdaki fotoğrafta yapıldığı gibi, zımparalamaya devam edebilirsiniz.

2-Tabana hiç dokunmadan, bir rende yardımıyla yada düz zemine yayılmış bir zımpara üzerinde  eşiğin taban hariç iki yan kenarını yontar yada zımparalarsınız. DİKKAT! .Bu işlem eşiğin tepe çizgisini gittilçe inceltir, adeta bıçak ağzına çevirir. Bu ağzın kalın olması zaten iyi değildir, fakat pek çok bağlamada bu çizginin nerdeyse 2mm kalınlığa ayarlandığını görüyorum. Bunun mahsuru nedir? Tel, temas ettiği nokta yüzeyi ne kadar fazla olursa, o kadar fazla o yüzey tarafından tutulur, yani  tınlaması önlenir. Bu yüzey asla sıfırlanamaz, ama ne kadar azaltılırsa o kadar iyi olur. Bu tepe çizgisinin kalınlığının 0,5 mm.  civarında olması gerekir. 

 
 

 
 
 

sazadair © 2006

tasarım:enisali