Neden Yapamayasınız Yazdır E-posta

Yüksekliği ayarladık, şimdi sıra tel aralıklarında ve çentiklerde. Takoz eşik tarafından burgulara doğru, tek gözünüzle şöyle nişan alır gibi bir bakın. Tel iki nokta arsında düm düz gitmeli, özellikle köprü eşik üzerinde bir sapma olmamalı yada bu sapma çok çok az olmalı. Bağlamada üç tel gurubu vardır. Bu tel gruplarının hiçbirinin altına eşiklere eğe yoluyla açtığımız boşluklar gelmemelidir. Çentikleri  V harfi şeklinde, bıçağı sağdan ve soldan yaklaşık 60 derecelik açılarla kullanarak açabiliriz. Çentik derinliğini abartmamak gerekir, maksimum 0,5 mm iyidir. Zaten, telleri gerdikten sonra, çentikler, tellerin basmasıyla birlikte biraz daha şekillenirler. Fazla derin çentikler de teli tutar ve tınlamasını önlerler.

Üst eşik

Üst eşik, diğer iki eşiğe nazaran daha fazla sorun çıkaran, ve her ne kadar çok basit gibi görünse de yapımı, oturtulması zor olan bir kısımdır. Daha sık sorun çıkarmasının sebebi, üzerinden geçen tellerin, eşiği ve çentikleri  burgular tarafına geçerken, belli açılar yaparak zorlamalarıdır. Bu sebeple, üst eşik sap üzerindeki yuvasına sağlam oturmalıdır. Aksi takdirde, kendisi sağa yada sola kayarken, bütün telleri  de kaydırır. Tuşe üzerine taşan yüksekliğinin orta boy sazlarda 1mm civarında olması gerekir.  Daha fazlası tellerde gereksiz sertlik ve tını tutukluğu yapar.

Köprü eşiktekinin aksine , üst eşiğin damar kesiti tabana göre mümkün olduğunca dikey olmalıdır. Olmazsa ne olur? Eğer köprü eşikteki gibi tam yatay damarlı bir kesit kullanılırsa, üst iki ve orta iki teller gibi fazla açı yapan teller, zorladıkları taraftan parça kaldırarak çentiklerden fırlayabilirler. Tabi bunda sapın kırma açısındaki miktar da önemlidir. Kırmadaki geriye eğim yeterliyse bu risk azalır, ancak ise risk fazladır. Kızılcık, şimşir, erik, abanoz,  ve benzeri sert ağaçlardan üst eşik yapılabilir. Asla ardıç, wenge,ladin, köknar denemeyin. Aşağıdaki fotoğrafta, üst eşiğin yan kesitinin damar yapısı verilmektedir. 

 

Üst eşiğin nasıl yapılacağına dair aşağıdaki fotoğraflardan faydalanabilirsiniz. 

 
 

 
 
 

sazadair © 2006

tasarım:enisali