Neden Yapamayasınız Yazdır E-posta

PERDELER

Perdeler, herkesin bildiği, balık tutma amaçlı üretilmiş misinaların, siyah yada başka bir renk kumaş boyasıyla boyanması ile  bağlanmaya hazır hale getirilirler. Perdeleri boyamak şart mıdır? Hayır, kendi şeffaf renklerini de kullanabiliriz. Ama siyah perde kullanımı bir gelenek haline gelmiştir.  Misinalar çok çeşitli ambalajlarda satılmaktadırlar.  Farklı kalınlıkları vardır. 0,35/0,40/0,45/0,50 bağlamanın farklı boylarında kullanılabilecek kalınlıklardır. Kabaca, cura boyları için 0,35 , kısa saplı bağlamalar ve tanburalar için  0,40, abdal sazları ve divanlar için 0,45/50  çapında misina kullanılabilir. Baştan sona bütün perdeler de aynı çapta misina kullanılmalıdır. Aksi takdirde tellerde çarpmalar meydana gelir.

Bunun iki istisnası vardır. Bu vereceğim uygulama bazılarınızın çok işine yarayabilir. Diyelim ki , bozuk düzene göre alt tel en pest (kalın) perde olan sibemol perdesinde bir çarpma var ve bu sizi çok rahatsız ediyor. Hatta diyelim ki sadece sibemol değil sibemol2 de de bir çarpma var ve bunu sapı tesviye ettirerek çözemiyorsunuz. Sibemol perdesine 0,45, sibemol2 perdesine 0,40 ve diğer bütün perdelere 0,35 perde bağlayın veya bağlatın, soru ortadan kalkacaktır.Hatta 0,50-0,45-0,40-0,35 sıralaması ile, naturel si perdesini dahi kurtarabilirsiniz, ki bu perde özellikle bağlama düzenin de çok kullanılır. Bu uygulamayı tiz perdelerde de yapabilirsiniz. Ancak burada, farklı bağlayacağınız  perdelerin, bir önceki uygulamadan değişik olarak, daha ince olması gerekir.  Yani örneğin, bozuk düzene göre alt tel  do ve dodiyez  perdelerinde çarpma var. (Tek başına en tiz perde olan re perdesinde çarpma olma olasılığı hayli düşüktür.) Perde kalınlıkları şöyle olmalıdır. Tiz do perdesine kadar ve do da dahil olmak üzere 0,45, do diyez perdesi 0,40 , re perdesi  0,35

Örnek filmlerde görüleceği gibi, perdelerin elimi kesmemesi  ve misinayı daha gergin tutabilmem için parmaklarıma bazı -deri eldivenden bozma-deri kılıflar geçiriyorum. Bunu bütün ustalar yapmayabilir, siz de yapmak zorunda değilsiniz. Diğer bir nokta, perdeler ,asgari üç sarım yaparak bağlanmalıdır. Ben dört  sarımı tercih ediyorum. Düğümler mutlaka benim yaptığım şekilde ve sayıda atılmak zorunda değil. Başka düğüm şekilleri de var, ancak ben buna alıştığım için, bu şekli uyguluyorum.

Misinaları nasıl boyayabiliriz? Bir daha boyama amacı dışında kullanmayacağınız bir çaydanlık veya hafif derin bir tencere ayarlayın. İçine yarım ile bir litre arasında su doldurup, 3-4 paket misinaya kadar atabilirsiniz. Tuhafiyecilerde veya kırtasiyelerde satılan hazır kumaş boyalarından 1 paket atın. Siyah dışında isterseniz bordo renk de kullanabilirsiniz. Hazır bordo boya yoksa, kahverengi ve kırmızıyı eşit şekilde karıştırın. Misinalar, paketlerinde bağları çözülmesin diye sıkıca iki yerden bağlıdırlar. Eğer bu bağların düğümlerini gevşetmezseniz, tam bu noktalar boyanmaz, beyaz kalır, onun için bu düğümleri gevşetin,  yada kesip daha gevşeğini bağlayın.

Ocak üzerinde ısıtın ve kaynamaya başlamasından itibaren yarım saat daha bekleyin ve ocaktan alın. Soğumasını beklemeden, içindeki suyu döküp soğuk su ile perdeleri  durulayın. Bu işlemi, perdeler suyu boyamayı kesene kadar tekrarlayın. Perdeleri bir gazetenin üzerine yayıp kurumalarını bekleyin. Perdeleriniz servise hazırdırJ

 

Kumaş boyası ve misina

  

 
 

 
 
 

sazadair © 2006

tasarım:enisali