Özay Önal

1970 yılında Ankara’da doğdu. Orta Doğu Teknik Üniversitesi, İngilizce Öğretmenliği  bölümünü bitirdi. Ankara Üniversitesi DTCF Dilbilim Ana Bilim Dalından yüksek lisans ve doktora dereceleri aldı.

Ortaokul yıllarının başında bağlama çalmaya başladı. Üniversite çağlarında, özellikle ODTÜ Türk Halk Bilimi Topluluğu çatısı altında, bu ilgisi hız kazandı ve İhsan ÖztürkCoşkun Güla Okan Murat Öztürk gibi hocalarla geleneksel bağlama çalım teknikleri üzerine çalıştı. 1991 yılında Bengi Bağlama Üçlüsü ‘ne katıldı ve bu tarihten beri müzikal faaliyetlerini bu oluşumda sürdürmekte. Yurtiçi ve yurtdışında sayısız televizyon, radyo ve konser organizasyonlarına katıldı.Üniversite yıllarında bağlama yapımına ilgi duymaya başladı. Coşkun Güla, Musa Yenilmez, gibi önemli lütiyelerden elde ettiği kazanımlarla yola çıkarak bağlama yapımının hem geliştirilmesi hem de gelecek kuşaklara aktarılması için yazıya dökülmesi amacıyla çalışmalar yapmaya başladı.

Bağlamanın yapısal ve tınısal özelliklerinin geliştirilebilmesi için atölye olanakları dahilinde deneysel çalışmalar yapıp, bu deneyimleri diğer icracı ve yapımcılarla paylaşmak amacıyla  sazadair web sayfasını oluşturdu. Günümüzde kaybolmaya yüz tutmuş bağlama türlerini  tekrar gün yüzüne çıkarmak için gayret sarfetmekte olup, bu anlamda ‘şahbağlama’, ‘evvel zaman sazı’ ,  ‘dede bağlama’‘damla formlu tanbura’ gibi çalışmaları bulunmaktadır.